İslami Sorulara Cevaplar

Alkolün ZARURİ durumda kullanılması ile ilgili sorular

SORU:  Benim sorum içerisinde etil alkol bulunan masaj yağı, krem, ilaç vs. gibi ürünleri kullanmanın durumu nedir? Allah’a emanet olun.

CEVAP: Selamünaleyküm. İlaç olarak kullanılan nesnelerde belli oranda alkol bulunmasının sakıncası yoktur.

SORU: Selamün aleyküm.
Ayağımdaki mantar için doktor, içinde benzil-alkol olan bir kremi bir ay kullanmamı söyledi. Alkol bulunmayan bir krem vermesini istediğimde bu alkolün zararlı olmadığını, çok az miktarda olduğunu ve bu kadar alkolün bazı yiyeceklerde bile bulunduğunu söyleyerek kullanmamda sakınca olmayacağını belirtti. Bu durumda bu kremi kullanmalı mıyım?
İmsaktan önce sürmüş olsam da kremin emilimi devam edeceğinden orucuma bir
zararı olur mu? İçinde alkol çeşidi bulunmayan ilaç çok nadir, çoğunun
içeriğini anlamıyoruz, doktorlar da bu konuda fazla bilinçli değil. Bu
durumda ne yapmalıyız? ALLAH (cc) razı olsun.
CEVAP: Selamünaleyküm.
İlaçtaki alkol sakıncalı değildir. Alternatifi bulunursa ona geçeriz.
Aynı kremin oruca zararı yoktur.
 
SORU: Dişimin ağrıması ve şişmesi sonucu diş doktoruna gittim. Bana antibiyotik ve gargara verdi. Bir iki gün kullandıktan sonra ağrı ve şişik azalmaya başladı. Fakat gargara şişesini incelediğimde içinde alkol olduğunu fark ettim. İşin kötüsü gargarayı kullandıktan sonra etkisinin devam etmesi için yarım saat yeme içme yasak. Tükürmeme rağmen kalıntılar yutkunmayla içeri kaçabilir. Bu durumda gargarayı kullanmasam daha mı iyi olur?
CEVAP: Neredeyse alkolsüz ilaç yok gibidir. Bütün ilaçlar da bir yönüyle alkol bulunabiliyor. Doktor reçetesi ile kullanıldığı sürece alkollü ilaç kullanımında bir sakınca yoktur. Geçmiş olsun.
Selam ve dua ile…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir