İslami Sorulara Cevaplar

Bakara-34 de Şeytanın melek olduğu, Kehf suresi 50. ayette ise cin olduğu söyleniyor bunu anlayamadım. Açıklarmısınız?

Değerli Kardeşim;

Bahsettiğiniz ayet:
”Hani biz meleklere: Âdem’e secde edin, demiştik. İblis hariç hepsi secde ettiler. O yüz çevirdi ve büyüklük tasladı, böylece kâfirlerden oldu.” (Bakara 34)
Bu ayetin Arapçasında kesinlikle İblisin bir melek olduğu anlaşılmıyor ! Bakara suresinin 34. ayetin mealine bakıldığında, yanlış anlaşıldığı için ayetlerde çelişki olduğu sanılıyor. Bu ayette Arapçada ”tağlib sanatı” diye bilinen bir gramer kuralı mevcuttur. Tağlib sanatına göre çoğunluğa hitap edilir. “Mesela bir sınıfta yüz öğrenci var ise ve bu yüz öğrencinin arasında yalnızca bir tane kız var ise… ve öğretmen bütün erkekler ayağa kalsın derse Arapçadaki bu kurala göre o tek kızı ayrı belirtmeye gerek kalmıyor. Yani bütün erkekler dediğin zaman otomatikmen o bir kızı da kapsıyor. (Tabi bu tersi için de geçerlidir. Bir tane erkek olsaydı da durum aynı olurdu)”
Aynı şekil ayette İblisi ayrıca belirtmeye gerek kalmıyor. Dolayısıyla bu ayette iblisin melek olduğu anlaşılmıyor. Kehf suresinin 50. ayetinde iblisin açıkça cin olduğu yazıyor.
Son olarak çıkan sonuç İblis bir cindir ve ayetlerde kesinlikle çelişki yoktur.

Selam ve dua İle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir