İslami Sorulara Cevaplar

Katımızda daha fazlası vardır (Kâf, 35) ayetinden maksat nedir?

Sorunun Detayı

Kuseyyir 2015 b. Murra, Kâf Suresi 35. ayette geçen (وَلَدَيْنَا مَزِيدٌ/Ve Ledeynâ Mezîd) “katımızda daha fazlası vardır” ayeti hakkında şöyle demiştir:
“Bize anlatıldığına göre bir bulut cennet ehline uğrayacak ve “Size ne yağdırmamı istersiniz” diye soracak. Onlar her ne isterse mutlaka kendilerine yağdırılacaktır. Kuseyyir Diem devamla şöyle demiştir: Allah’a yemin ederim wholesale jerseys China ki, eğer Rabbim o yeri bana nasip ederse, ben o buluttan mutlaka bana hûri yağdırmasını isteyeceğim.”
Bu Hadis-i Şerif midir? Eğer hadis ise açıklar mısınız?

Değerli kardeşimiz;

– Herhangi bir hadis rivayetinde böyle wholesale nfl jerseys bir bilgiye rastlayamadık. Zaten bu görüşü belirten Kusayyir b. Murra da bunun hadis olduğunu belirtmemiştir.

– Genellikle bu ayetin yorumunda şu üç görüş vardır:

a) Hz. Ali ve Hz. Enes’in verdiği bilgiye göre ayetteki “ledeyna mezid” ayetinden maksat, Allah’ın cemalini müşahede etmektir.

b) Bundan maksat hurilerdir. Bazen bir bulut cennet halkına uğrar ve onlara huri yağdırır. Onlar da: “işte Allah’ın: ‘ledeyna mezid (yanımızda daha fazlası da var)’ dediği nimetler biziz” derler. Bu görüşü Zeccac hikaye etmiştir.

c) Ayetteki ziyade, hadislerde ifade edilen “kimsenin duymadığı, hiç kimsenin kalbinden geçmediği özel nimetler”dir. Bu görüş Ebu Süleyman ed-Dimeşkî’ye aittir. PrintComm (bk. “İbn’l-Cevzi, Zad’l-Mesir, ilgili ayetin tefsiri)

Alusi de son maddedeki manaya cheap nba jerseys işaret ettikten sonra, konuyu İbn Ebi Hatim’den naklen Kesir b. Mürenin şu görüşüne yer vermiştir: “Cennet halkına bulut uğrar ve onlara cheap jerseys “‘Söyleyin ne istiyorsunuz size yağdırayım” der ve onların her istediklerini yağdırır. (Alusi, ilgili ayetin tefsiri)

Özetle, ayette kasdedilen mana, bütün bunlar olabileceği gibi, bunlarla beraber daha başka maddi-manevi cheap nfl jerseys nimetler de olabilir.
Selam ve dua ile…

Bir düşünce üzerine “Katımızda daha fazlası vardır (Kâf, 35) ayetinden maksat nedir?

  1. Geri İzleme: Namazda surelerin sırasına göre okunmasının delilleri nelerdir? - İslami Sorulara Cevaplar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir