İslami Sorulara Cevaplar

Mekruh vakitler (namaz kılınmayacak vakitler) hangi vakitlerdir?

         Beş vakit vardır ki, onlara Mekruh Vakitler denir.


  • Güneşin doğmasından bir mızrak boyu (beş derece) ki, memleketimize göre kırk ile elli dakika arasında bir zamanla yükselişine kadar olan
  • Güneşin yükselip de tam tepeye geldiği zeval anının bulunduğu vakittir.
  • Güneşin sararmasından ve gözleri kamaştırmaz bir hale gelmesinden itibaren batışı zamanına kadar olan vakittir.
  •  Fecr-i Sadık’ın doğmasından güneşin doğacağı zamana kadar olan vakittir.
  •  İkindi namazı kılındıktan sonra güneşin batmasına kadar olan vakittir.

      Evvelki üç kerahet vaktinde ne kazaya kalmış farz namazlar, ne vitir gibi vacib olan namazlar, ne de önceden hazırlanmış bir cenaze namazı kılınabilir, ne de evvelce okunmuş bir secde ayeti için tilavet secdesi yapılabilir. Bunlar yapılırsa, iadeleri gerekir.
Bu üç vakitte nafile namaz da kılınmaz. Ancak kılınacak olsa, kerahetle caiz olur ve iadesi gerekmez. Çünkü bu kerahet, nafile namazların sağlıklı olmasına engel değildir. Bununla beraber bu vakitlerden birine raslayan bir nafile namazı bozup kerahet vaktinden sonra onu kaza etmek daha faziletlidir.Bu üç vakit, ateşe tapanların ibadet zamanlarıdır. Onlara benzemekten kaçınmak, hak dine saygının          gereğidir.
Diğer iki kerahet vaktinde ise yalnız nafile namaz kılmak mekruhtur. Farz ve vacip namaz mekruh              değildir. Cenaze namazı, tilavet secdesi de mekruh değildir. Bu iki vakitten birinde başlanmış olan bir         nafile namazı, kerahetten kurtulması için bozulmuş olursa, sonradan onu kaza etmek gerekir.

           Selam ve dua ile…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir