İslami Sorulara Cevaplar

Mevlid kandilini nasıl geçirmeliyiz? Bu güne özel olarak ne yapmalıyız?

Mevlid kavramı sözlükte “doğmak, doğum yeri ve doğum zamanı” anlamlarına gelmektedir. Arapça “ve-le-de” kökünden türetilmiş bir kavramdırmevlid Kandil ise yaklaşma manası taşır. Mevlid kandili Allah’ın Rasulune bir adım dahi olsa yaklaşma günü olarak kabul edilebilir. Bu günde  peygamberimiz efendimizin dünyaya teşrifleri kutlanır. Bu günde mevlid okutmak hasene-i (güzel) bid’attir.

Bediüzzaman Said-i Nursi risalesinde mevlid hakkında şunları söylemektedir:

Mevlid-i Nebevî ile Miraciyenin okunması, gayet nâfi ve güzel âdettir ve müstahsen (güzel) bir âdet-i İslâmiyedir. (islami adettir.)

Belki hayat-ı içtimaiye-i islâmiyenin (islamın toplum hayatı için) gayet lâtîf ve parlak ve tatlı bir medar-ı sohbetidir. (sohbete sebebdir.)
Belki, hakaik-i imaniyenin ihtarı için en hoş ve şirin bir derstir.

Hz. Peygamberin mücadelesi bu gün daha iyi anlaşılmalı, daha çok anlatılmalıdır. Özellikle bu günler fırsat bilinip hayatımız için yeni kararlar alınmalı, Allah Rasülünün hayatı ve mücadelesi öğrenilmeli,  bu mücadeleden ders çıkarılıp, buna göre davranılmalıdır. 

Bilinmelidir ki İslam belirli günlere hapsedilmemeli, her gün Müslümanca yaşamalı, her günümüzü ibadet, zikir ve mücadele ile geçirmeliyiz. Bu günde İslamın bir hayat nizamı olduğu anlaşılmalı, hayatımıza tatbik etmek için bu günü fırsat bilmeliyiz. 

Ayrıca bu konuya değinmeyi de önemli gördük; mevlid-i şerif  abartılmaması gerekir, mevlid-i şerif ”olmazsa olmaz” derecesine getirilmemeli, mevlid-i şerif Kur’an ve hadis kadar kutsal görülmemelidir.

Allah’a ve Rasülüne yaklaşabilme arzusuyla Allah’ın selamı üzerinize olsun…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir