İslami Sorulara Cevaplar

Namaz kılarken, ibadetlerimi yaparken aklıma öyle şeyler geliyor ki kafir olduğumu dahi düşünüyorum? Bunlardan kurtulmak için ne yapmalıyım?

Öncelikle bilmelisin ki kardeşim sende iman var ki sana vesveseler geliyor. Sahabe-i Kiram’dan biri efendimize gelip, ” Ya Rasulullah aklıma öyle şeyler geliyor ki bunlar küfrü gerektiren şeylerdir” dediğinde Peygamber Efendimiz (s.a.v), ” Endişe edilecek bir şey yoktur; o imanın kuvvetindendir” dedi.

İnsan kalben ve fikren Allah’ı (c.c) düşündüğünde, genellikle namaz ve ibadet esnasında, gerek şeytan tarafından, gerek nefsi tarafından pek fena pis ve çirkin vesveseler, hatıralar, sinekler gibi kalbe, akla hücum ederler. Bu gibi nefsi, vehmi ve çirkin şeyleri kovmak ile uğraşan adam, o vesveselere mağlup olur. Ancak onlara galip gelmenin, onları kaçırmanın çözümü onlarla uğraşmamaktır. Bilmelisin ki  arılarla, köpeklerle  uğraşıldıkça onlar daha çok üzerinize gelir. Onlara karışılmadığı takdirde, insanı terk eder, bırakırlar. Hem bu gibi şeylerin senin kalbine, imanına da  zararı yoktur. Kalbini ferah tut, ibadetlerine devam et ve  ilmini artırmakla uğraş.

Selam ve dua ile… 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir